00:31

Co trzeba załatwić przed wyjazdem na wakacje za granicę?

Zastanawiasz się, co powinieneś załatwić przed wyjazdem za granicę? Poniżej jest lista rzeczy, o których ja zawsze staram się pamiętać...
Ostrzegam, że do zrobienia jest całkiem sporo, więc polecam przeczytać ten tekst wcześniej, nawet jeśli planujesz spontaniczne wakacje last minute :)

Dokumenty i karty


1. Upewnij się, że masz ważny dowód lub paszport (warto sprawdzić jak długiej ważności dowodu/paszportu wymaga kraj, do którego się wybierasz). Jeśli jedziesz z dzieckiem, również ono powinno mieć swój dokument. 

2. Sprawdź ważność swojej karty płatniczej i kredytowej. Jeśli nie masz karty kredytowej, to zastanów się nad jej wyrobieniem, może się przydać w nagłych wypadkach. Jeśli wybierzesz kartę wydawaną przez linie lotnicze Wizzair, będziesz mógł taniej kupować bilety na ich samoloty, oszczędzisz szczególnie dużo, jeśli często latasz z Wrocławia do Wielkiej Brytanii. Uwaga, niektóre egzotyczne kraje obsługują MasterCard ale Visy już nie i odwrotnie, więc sprawdź przed wyjazdem czy masz odpowiednią kartę lub weź dwie.

3. Jeśli masz mniej niż 30 lat to zastanów się nad wyrobieniem sobie Europejskiej Karty Młodzieżowej Euro26 (koszt 14zł), dzięki niej uzyskasz sporo zniżek za granicą.   


Zdrowie

 

1. Wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ (do załatwienia za darmo w waszym oddziale NFZ, najlepiej iść z wypełnionym formularzem, który można pobrać ze strony EKUZ)

2. Wykup ubezpieczenie podróżne, najłatwiej przez internet. Ja zwykle kupuję w Aviva (link do strony Aviva), na szczęście nie miałam okazji go przetestować. Pamiętaj, że zwykłe ubezpieczenie nie obejmuje np. sportów, wiec czasem trzeba je rozszerzyć.

3. Jeśli jedziesz do bardziej egzotycznego kraju, wykonaj odpowiednie szczepienia.  

4. Jeśli bierzesz jakieś leki lub stosujesz hormonalną antykoncepcję upewnij się, że twoje leki nie skończą Ci się podczas wyjazdu. Jeśli jest to prawdopodobne, umów się na wizytę u lekarza odpowiednio wcześnie, kolejki w NFZ nie znają wakacji...

 

Bilety, rezerwacje...


1. Kup bilet na samolot, im wcześniej tym lepiej. Nie zapomnij przed wylotem dokonać odprawy online na loty w obie strony, wydrukować je i zabrać ze sobą. Jeśli lecisz Ryanairem wiedz, że dopiero 7 dni przed wylotem odprawa online jest zupełnie darmowa, jeśli zrobisz to wcześniej, będziesz musiał zapłacić za rezerwację konkretnego miejsca. Jeśli lecisz na 2 tygodnie i chcesz spokojnie dokonać odprawy na lot powrotny z domu i wydrukować sobie kartę pokładową na własnej drukarce, to niestety, będziesz musiał ponieść ten dodatkowy koszt (od 24 do 47 zł w zależności od trasy) .

2. Zaplanuj dojazd z lotniska do hotelu. W większych miastach możesz kupić bilet na autobus przez internet, zwykle kosztuje to mniej niż w kasie i masz pewność, że znajdzie się dla Ciebie miejsce.

3. Zarezerwuj noclegi. Jest mnóstwo stron, gdzie możesz to zrobić online, więc jest to temat rzeka, ale ja polecam Booking.com. Jeszcze nigdy się nie zawiodłam. 

4. Zaplanuj jakie zabytki lub muzea planujesz odwiedzić i, gdzie tylko można, kup bilety przez internet. Zwykle jest to tańsza opcja, a do tego unikniesz kolejek.

5. Spakuj walizkę zgodnie z wymaganiami linii lotniczej, którą podróżujesz. Wymogi na pewno są na ich stronie. Jeśli nie masz odpowiedniej walizki lub plecaka, kup sobie :)

6. Zamień w kantorze złotówki na walutę kraju, do którego jedziesz (nie jest to konieczne, można też zamienić na miejscu, płacić kartą (to może się wiązać z dodatkowymi opłatami bankowymi) lub wybrać pieniądze w danej walucie w miejscowym bankomacie (to również może się wiązać z dodatkowymi opłatami bankowymi)). Warto już dużo przed wakacjami obserwować waluty i wymienić w najlepszym momencie. We Wrocławiu mam sprawdzony kantor Cent. Niższe ceny mają w internecie niż w kantorze, więc przed wizytą powinieneś zarezerwować sobie odpowiednią ilość waluty na ich stronie (kliknij by wejść na stronę kantoru Cent), rezerwacja ważna jest 2 godziny i przy wymienianiu powołać się na tą rezerwację lub na cenę z internetu.

Bardzo przydatne aplikacje


1. Ściągnij sobie na komórkę lub tablet mapę offline. Ze sprawdzonych aplikacji polecam mapę darmowy Navigator na systemy Android i Windows (tu jest link do Navigator). Uwaga przed wyjazdem trzeba wejść w aplikację i dociągnąć mapę danego państwa. Jeśli jedziesz samochodem pamiętaj by spakować swoja nawigację samochodową.

2. Ściągnij słownik offline. Ja lubię aplikację "Wielojęzyczny słownik polski", jest darmowy, działa na Androida, Windows oraz iOS. Sprawdził się całkiem nieźle. (tu jest link). Jeśli ściągamy słownik dla kraju, który ma inny alfabet niż nasz, to potrzebujemy też ściągnąć aplikację z odpowiednią klawiaturą. W tym celu polecam zainstalowanie aplikacji "Klawiatura Multiling" (jest darmowa, działa na Androidzie, ale na pewno znajdziecie klawiatury na inne platformy w miejscu skąd zwykle pobieracie aplikacje). Spokojnie, po zainstalowaniu polska klawiatura nam nie zniknie, a telefon nie zamieni się w niezrozumiałe monstrum z napisami w cyrylicy. Dodatkowa klawiatura to zwykła aplikacja, którą ściągamy jak każdą inną aplikację, a następnie wybieramy interesujące nas języki. Teraz zawsze gdy na komórce będziemy chcieli coś napisać i wyskoczy nam zwykła klawiatura, będziemy w stanie się przełączyć na pisanie w cyrylicy. 

Copyright © Podróże z Wrocławia , Blogger